Instalace

Z Dokumentace
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Stažení aplikace

Aplikaci můžete stáhnout odtud:

http://www.hobrasoft.cz/cs/deko/stahnout

Instalace

Součástí instalačního balíku jsou dvě různé aplikace: Deko a Couchdb. Aplikaci Deko potřebujete v každém případě, databázi Couchdb můžete v některých velmi speciálních případech vynechat (více v části Způsoby spolupráce). Na webu proto najdete dva různé instalační balíky:

  • deko-couchdb-verze.exe - kompletní instalační balík. Pokud si nejste jisti, použijte tento.
  • deko-verze.exe - není přibalená databáze Couchdb. Balík použijte pouze při upgrade na novější verzi, nebo pokud jste si stoprocentně jisti, co děláte, a víte, že databázi Couchdb opravdu nemusíte instalovat.

Instalace je zcela přímočará a neliší se od obvyklých postupů (pokračovat, pokračovat...). Uvědomte si prosím, že se do vašeho počítače instalují dva různé produkty se zcela rozdílnými licencemi. Pečlivě si přečtěte obě licenční ujednání.

Při instalaci CouchDB zvolte možnost Install as a windows service (výchozí). Tím zajistíte, že databáze se bude startovat při startu počítače automaticky.

Poznámky k instalaci databázového serveru CouchDB

Po instalaci databázového serveru doporučujeme přečíst soubor readme.txt. V tomto souboru se můžete dočíst přibližně toto:

  • V adresáři s nainstalovaným databázovým serverem (obvykle c:\program files\apache\couchdb) se vytvářejí i adresáře var a etc. V těcho adresářích je uložená konfigurace serveru a vlastní databáze. Přístupová práva k těmto adresářům jsou nastavená tak, aby umožnila modifikaci souborů autorizovaný uživatelům.
  • Službu CouchDB můžete nastartovat, ukončit, restartovat či nastavovat ve službách systému Windows (Ovládací panely - Nástroje pro správu - Služby)
  • Servisní aplikace Futon, která je součástí instalace databázového serveru, nepracuje v prohlížeči MS Internet Explorer. Doporučeným prohlížečem je Firefox.

Odinstalace

Odinstalační program odinstaluje pouze program Deko. Chcete-li odinstalovat také databázový server CouchDB, musíte jej odinstalovat samostatně.

Ani Deko, ani databázový server CouchDB při odinstalaci nemažou data nebo konfiguraci.

Chcete-li smazat kompletní konfiguraci a data aplikace Deko, můžete odstranit následující adresáře a registry, pro každého uživatele zvlášť:

%PROFILE%\.qmf
HKCU \Software\hobrasoft.cz\deko

Chcete-li smazat kompletní konfiguraci a data databázového serveru CouchDB, můžete odstranit nasledující adresáře:

\Program Files (x86)\Apache Software Foundation\CouchDB