Osoba

Z Dokumentace
Přejít na: navigace, hledání
Person.svg
Osoba je typ obsahu, ve kterém jsou ukládané kontaktní informace o různých lidech. Tito lidé mohou být organizování ve firmách, mohou být součástí projektů, mohou mít přidělené různé úkoly a lze s nimi vést různé konverzace.

Vytvořit novou osobu můžete v hlavním okně pomocí menu Data - Nová osoba, kliknutím na ikonu Nová osoba na liště pro přidání položek nebo pomocí kontextového menu v projektovém stromu či v seznamu osob. Při vytvoření osoby je dobré zadat přinejmenším zobrazované jméno. Při přidání osoby pomocí menu v hlavním okně nebo pomocí ikony Nová osoba na liště pro přidání položek nebude nově vytvořená osoba spadat do žádného projektu. Při přidání osoby pomocí kontextového menu v projektovém stromu nebo v seznamu osob ve formuláři pro úpravu projektu se nově vytvořená osoba připojí k aktuálnímu projektu.

Položky

 • Jméno - Křestní jméno, Příjmení a Zobrazované jméno. Má-li osoba více křestních jmen, napíšeme je všechny oddělené mezerou, totéž platí pro příjmení. Do zobrazovaného jména můžeme uvést jméno a příjmení, nebo například přezdívku. Toto jméno se pak bude zobrazovat v projektovém stromu.
 • Adresa - veškeré informace o adrese a zeměpisné poloze najdete na záložce Mapa (položky Adresa, ulice, město, PSČ, okres, stát, zeměpisná šířka a délka). Aplikace je propojená přes internet s Google mapami. V mapě si můžete nechat zobrazit i všechny firmy a osoby v okolí zaškrtnutím položky Ukaž sousedy. Pro práci s mapou je nutné připojení k internetu. Zeměpisnou polohu nemusíte zadávat ručně, můžete ji získat dvěma způsoby:
  • Kliknutím na tlačítko Najít pozici na mapě můžete vyhledat pozici ručně.
  • Kliknutím na tlačítko Získat souřadnice z adresy můžete vyhledat pozici ze zadané adresy. Při nejednoznačném zadání vám aplikace nabídne na výběr z více možností.
 • Telefony, emaily - Ke každé osobě můžete mít v položce Telefon vedeno libovolné množství telefonních čísel, včetně poznámky ke každému z nich. Stejným způsobem můžete vést i seznam emailových adres v položce Email. Telefonní čísla i emailové adresy se přidávají tlačítkem Přidat napravo od seznamu. Tlačítkem Odstranit pod ním, lze vybranou položku ze seznamu vymazat. Jak telefonní číslo (emailovou adresu), tak poznámku lze při dvojkliku na ně změnit.
 • WWW, Facebook - adresu zadávejte celou, například takto: http://www.hobrasoft.cz/
 • Fotografie - pokud máte k dispozici fotografie lidí a potřebujete je sdílet, lze na záložce Fotografie tlačítkem Nastavit fotografii dané osoby. Fotografie je uložená jako běžná příloha dokumentu.
 • Narozeniny - Znáte-li je, můžete zadat i narozeniny osoby. Narozeniny pro aktuální den se zobrazují na nástěnce.
 • Barva - zobrazuje se ve formuláři a v seznamech, slouží k barevnému rozlišení různých záznamů.